Fundamenty

6 zdań, które warto mówić dzieciom

Statystycznie kobieta wypowiada dziennie 20 000 słów. W porównaniu do tej liczby, mężczyźni są prawie niemowami – średnio 7000. O ile jednak nie obchodzi mnie za bardzo o czym tak długo rozmawiacie, drogie Panie, o tyle nawet ta “męska” liczba robi na mnie wrażenie. Bo zacząłem się zastanawiać ile spośród słów wypowiadanych codziennie do mojego syna stanowi dla niego jakąś dodatkową wartość. 

 

Dla mnie już sama rozmowa z dzieckiem jest przejawem tego, że interesujemy się jego życiem. I pokazujemy, jak bardzo jest dla nas ważny. Pewnie można by utworzyć listę nawet i stu zdań, które warto mówić do naszych pociech, ale po pierwsze zasnęlibyście przy czternastej pozycji, po drugie pewnie po części byłoby to powielanie znaczenia, który niosą słowa. Dlatego dzisiaj ograniczę się jedynie do 6 przykładów zdań, z których warto korzystać. Myślę, że każdy mógłby utworzyć swoją osobistą TOP listę.

 

Kocham Cię!

 

Tak, wiem, że to może wydawać się oczywiste. Ale nie dla wszystkich. Osobiście mimo, że wychowałem się w kochającej się rodzinie, zwrot “kocham Cię” nie padał zbyt często. Trochę więcej pisałem o tym w artykule Czy trudno jest mówić kocham Cię?. Dzisiaj jako ojciec wiem, że to niesłychanie ważne, żeby umieć wyrażać swoje uczucia. W dzieciństwie miałem z tym pewien problem, a teraz chciałbym, żeby mój syn nie bał się do mnie podejść i bezskrępowania powiedzieć “Kocham Cię, tato!”

 

Opowiedz mi o tym!

 

Zwrot jak każdy inny? Jednak wyraźnie kieruje informację do dziecka – chcę zobaczyć świat z Twojej perspektywy. Doświadczenie pokazuje również, że niesłychanie rozwija myślenie. Dziecko stara się całym sobą opowiedzieć o danej rzeczy/wydarzeniu/przygodzie. Szczególnie urocze jest to wtedy, kiedy ma 2-3 lata i ze zdań, które wypadają z jego ust musisz tak naprawdę dopiero ułożyć cały jej sens. Dodatkowo “opowiedz mi o tym” niesie przekaz – jesteś dla mnie ważny.

 

Co o tym myślisz?

 

Pokazujesz wtedy, że opinia dziecka Ciebie interesuje. Dziecko czuje się szanowane i docenione. Dodatkowo Ty sam możesz się wiele nauczyć. Z pewnością nie jeden raz Twoje dziecko zaskoczyło Cię swoją mądrą lub zabawną wypowiedzią. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo może wnieść do naszego życia kilka zdań wypowiedzianych przez kilkulatka, który postrzega świat na swój własny sposób. Taki, na który wpadłby tylko on.

Lubię spędzać z tobą czas

 

Myślę, że nawet jeśli dziecko widzi jak bardzo jesteśmy zaangażowani w czas z nim spędzony, warto podkreślić, że naprawdę to lubimy. Że jest to dla nas coś naprawdę cennego. Dziecko widzi więcej niż słyszy, ale podkreślenie, że nasz wspólny czas jest czymś istotnym kolejny raz pokazuje dziecku, że jest dużą częścią naszego życia.

 

Widzę, że bardzo się starasz!

 

Nawet jeśli coś dziecku nie wychodzi, warto podkreślić, że już same starania są wartością samą w sobie. Nie liczy się sam efekt, ale zaangażowanie, staranie i wola walki!

 

Dziękuję, proszę, przepraszam

 

Trzeba zacząć od siebie, aby dać przykład. Dziecko naśladuje nasze zachowania, to jak się do siebie zwracamy. Tego nie trzeba uczyć, wystarczy pokazywać, że traktujemy siebie z szacunkiem. Czasem mogą z tego wyjść zabawne sytuacje, np. wtedy kiedy mówisz do dziecka, żeby wskoczył do wanny, żeby się umyć, a słyszysz: Nie, dziękuję!

 

Kiedy zwracamy się do swojego dziecka, musimy pamiętać, że słowa mają moc. Nie padają w czarną dziurę, a bardzo często do serca i pamięci naszej ratorośli. Budujmy poczucie wartości, a nie osłabiajmy go.

 

_______________________________________________

Jeśli spodobał się Tobie ten tekst, będzie mi niezmiernie miło, jeśli udostępnisz go gdzieś za pośrednictwem mediów społecznościowych! Dzięki !

A jeśli jesteś tu pierwszy raz to wpadnij i zostaw lajka również na stronie na FB – KLIK !

Zapraszam również do poprzednich wpisów, np.:

 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?

ŻYCIE PRZED DZIECKIEM. 5 RZECZY ZA KTÓRYMI TĘSKNIĘ.

 CZY OJCIEC ZAWSZE KOCHA TAK SAMO?

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI! 

i wielu innych!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *