Opinie

Dlaczego ojciec powinien spędzać z dzieckiem więcej czasu? 5 powodów.

W sieci coraz częściej poruszana jest kwestia niesamowicie ważnej roli, jaką pełni ojciec w życiu dziecka. Wielokrotnie mówi się też o tym jak obecność ZAANGAŻOWANEGO ojca wpływa na rozwój najmłodszej jednostki i jej zachowanie w dorosłym życiu. I jakie mogą być konsekwencje jego nieobecności.

Może się to wydawać dla niektórych oczywiste, jednak po przeczytaniu artykułu na portali dziecisawazne.pl pt. Tato, jesteś ważny! O konsekwencjach braku ojca. znalazłem również w kilku innych źródłach przykłady oparte na badaniach naukowych, które wykazują dobitnie, że aktywny w wychowaniu tata, jest dla dziecka darem bezcennym i realnie wpływa na rozwój jego charakteru, jego samoocenę, na stan zdrowia, a nawet… mózg.

 

Wzrasta samoocena dziecka (i Twoja!)

Nasz czas jest cenny zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka. Nasza chęć spędzenia z nim czasu wysyła do niego wiadomość: Jesteś ważny! Ojciec, który daje siebie, przekazuje swoją miłość i szacunek swojemu dziecku. Nie trzeba wspominać o tym, co oczywiste: nie ma nic bardziej wartościowego dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego niż zdrowe poczucie własnej wartości. A my, jako ojcowie możemy pomóc w zapewnieniu tego dziecku. Na koniec, kiedy dorośnie, będziemy mogli dumnie podziwiać efekty naszego zaangażowania – dorosłą, pewną siebie osobę radzącą sobie w każdej sytuacji.

Dzieci z rodzin z zaangażowanymi ojcami są bardziej odporne, gdy muszą radzić sobie ze stresem. Lepiej radzą sobie z nietypowymi sytuacjami. Są bardziej ciekawi swoich środowisk i chętniej je eksplorują.

Im więcej czasu spędzamy ze swoim dzieckiem tym lepiej pojmujemy ojcostwo. Biorąc pod uwagę fakt, że ojcostwo nie przychodzi naturalnie i musimy się tego nauczyć, zdobywamy poczucie zadowolenia z siebie, kiedy orientujemy się że wychodzi nam to coraz lepiej. Antoine de Saint-Exupéry pisał: “Im da­jesz więcej, tym większym się sta­jesz(…)”. Tak jest i z relacją z dzieckiem. Im bardziej angażujesz się w życie Twojego dziecka, tym bardziej masz wrażenie, że poczucie Twojej wartości wzrasta. To absolutnie sytuacja WIN-WIN.

 

Twoje dziecko będzie miało wyższe IQ…

To może się wydać śmieszne, ale badania pokazują, że niezależnie od Twojej własnej inteligencji, zaangażowanie w życie twojego dziecka spowoduje, że będzie ono mądrzejsze. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Newcastle. W badaniu, w którym wzięło udział ponad 11 000 brytyjskich pięćdziesięciolatków stwierdzono, że ci, których ojcowie byli mocno zaangażowani w dzieciństwo, mieli wyższe wyniki IQ. Byli też bardziej mobilni społecznie!

To, co zaskakujące w tym badaniu, to prawdziwa, naprawdę duża różnica w rozwoju dzieci, które skorzystały z ojcowskiego zainteresowania. Dane sugerują również, że posiadanie drugiej osoby dorosłej w dzieciństwie przynosi korzyści pod względem umiejętności i zdolności, które przetrwają przez całe dorosłe życie. – powiedział dr Daniel Nettle, główny badacz.

Polepszysz u siebie ważną cechę – wielozadaniowość

Od dawna wiadomo, że mózg kobiety zmienia się gdy posiada dzieci, ale badania przeprowadzone przez Uniwersytet Yale w 2014 r. wykazały, że u mężczyzny są też zmiany… chemiczne.

Okazało się, że mężczyzn, którzy są od samego początku związani ze swoim dzieckiem i mocno zaangażowani w ojcostwo, cechuje wzrost istoty szarej w niektórych obszarach i kurczenie się jej w innych, mniej ważnych miejscach. Na przykład, jeśli chodzi o reakcje emocjonalne i wielozadaniowość, nowo zmieniony mózg “ulepsza” się w tych aspektach. Z drugiej strony cierpi pamięć! (To by wyjaśniało dlaczego co raz częściej gubię skarpetki).

„Wczesne interakcje ojciec-niemowlę i więzi emocjonalne stają się podstawą relacji ojciec-niemowlę, która ma długotrwały wpływ na funkcje poznawcze.” – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Social Neuroscience.

Twoje dzieci będą… zdrowsze

Nowe badania sugerują, że utrata ojca w wyniku śmierci lub rozwodu może zwiększyć ryzyko poważnej choroby w późniejszym życiu. Badanie 5 000 młodych ludzi wykazało, że absencja ojca powoduje uszkodzenia telomerów – ważnych fragmentów DNA, które chronią komórki. Nieobecność ojca w życiu dziecka z powodu rozwodu skróciła telomery o 14 procent, podczas gdy śmierć skróciła je o 16 procent. Skrócone telomery zostały powiązane z przedwczesnym starzeniem się i rakiem.

Naukowcy z Uniwerystetu w Princeton stwierdzili również, że stres odczuwany przez dzieci wychowywane bez ojców jest przyczyną ich skróconych telomerów.

 

Masz większy wpływ na swoje dziecko

Nasze dzieci są narażone na wiele wpływów. A im stają się starsze, tym bardziej prawdopodobne jest, że przyjmą ramy odniesienia swojej grupy rówieśniczej. Ale im bliższy związek z dzieckiem, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie się identyfikować z Tobą! Będziesz zatem w korzystnej sytuacji, aby zaszczepić swoje pozytywne wartości i zwiększyć prawdopodobieństwo, że zostaną zaakceptowane. Im więcej miłości i szacunku (w przeciwieństwie do strachu i gniewu) ma dla ciebie Twoje dziecko, tym bardziej prawdopodobne jest, że włączy ono Ciebie w swoje myślenie. Będzie działało bardziej jak ty.

 

Istnieje z pewnością jeszcze sporo przykładów dlaczego ojciec powinien spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu, poświęcać mu swoją uwagę, angażować się w jego życie i czuwać nad prawidłowym rozwojem. Trzeba pamiętać też o tym, że nasza aktywność w roli taty wpływa nie tylko na dziecko, ale i na nas! Na naszą pewność siebie i zadowolenie z życia!

 

____________________________________________________________________________

Jeśli spodobał się Tobie ten tekst, będzie mi niezmiernie miło, jeśli udostępnisz go gdzieś za pośrednictwem mediów społecznościowych! Dzięki !

A jeśli jesteś tu pierwszy raz to wpadnij i zostaw lajka również na stronie na FB – KLIK ! Dzięki!

Zapraszam również do poprzednich wpisów, np.:

ŻYCIE PRZED DZIECKIEM. 5 RZECZY ZA KTÓRYMI TĘSKNIĘ.

 CZY OJCIEC ZAWSZE KOCHA TAK SAMO?

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI! 

i wielu innych!

_______________

Źródła:
The Gift of Fatherhood: How Men’s Lives are Transformed by Their Children, Fireside, 1994
www.childwelfare.gov/pubPDFs/fatherhood.pdf
https://pediatrics.aappublications.org/content/140/2/e20163245?sso=1&sso_redirect_count=1&nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3A%20No%20local%20token

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *