Gadki tatki

Dlaczego prawdziwy facet nie powinien pomagać kobiecie przy dziecku?

Świat staje na głowie. 136 milionów osób obserwuje na Instagramie Kim Kardashian, kobietę znaną z tego, że jest znana. Chińczycy sklonowali małpę, a naukowcy zrobili zdjęcie czarnej dziurze. Na domiar złego co raz częściej mówi się o tym, że ojciec powinien pomagać żonie w wychowaniu dziecka. Trzymajcie mnie. Może jeszcze facet powinien je urodzić? 

Nie istnieje dla mnie żaden argument, który przekonałby mnie do tego, że powinienem POMAGAĆ swojej żonie przy dziecku. Żaden. To jakaś psychoza. Powiedzmy sobie uczciwie i bez ogródek – pomagać to sobie może babcia, ciocia albo przyjaciółka. A ja jestem OJCEM, więc wydaje mi się, że jednak jestem pełnoprawnym rodzicem. A skoro rodzicem, to czy naprawdę jedno z nas ma mieć większe obowiązki w wychowaniu dzieci? Czy matka ma swojej definicji wpisane – ważniejszy rodzic, który powinien zajmować się dzieckiem w większym stopniu niż ojciec? Czy ojciec z definicji jest tylko gościem, pomocnikiem, który sporadycznie popcha wózek, a od wielkiego dzwonu poczyta dziecku książeczkę i pocałuje na dobranoc?

Ojciec – rodzic gorszego sortu 

Gdyby przyjrzymy się temu bliżej, faceci sami są trochę winni stereotypowi, który sprawia, że w społeczeństwie pojawiają się w ogóle pytania “czy Twój mąż pomaga Ci przy dziecku?”, “czy pomagasz żonie przy dziecku?”. Dobrze wiemy jakie układy panowały na świecie przez całe wieki. Jakie role miały kobiety, jakie mężczyźni. Ale dziś mamy XXI wiek. I może z jednej strony to logiczne, bo jednak w większości przypadków to matka spędza z małym dzieckiem więcej czasu w ciągu dnia, więc siłą rzeczy spada na nią większe “obciążenie”. Ale z drugiej strony ojciec nie powinien być tylko tym, który “pomaga”, ale tym, który współwychowuje i współtworzy tę rodzinę. Na równych warunkach.

Czy normalny ojciec to coś nienormalnego?

Bogu dzięki, że świadomych ojców jest coraz więcej. Tych, dla których ojcostwo to nie tylko słodkie selfie na insta, ale i normalne, codzienne, życiowe sprawy takie jak: przewijanie, karmienie, usypianie, nocne pobudki, wizyty u lekarza, wycieranie pupy czy pranie osiusianej pościeli. I nikt z nas facetów nie powinien się w sumie zbytnio chwalić tym, że te wszystkie rzeczy wykonuje. Bo to trochę tak, jakby kobieta chwaliła się tym, że karmi piersią. Jeśli tylko mamy dwie zdrowe ręce, a wierzę, że jednak większość ojców je posiada, to dlaczego te normalne czynności, które towarzyszą wychowywaniu, mają być zarezerwowane dla kobiet? Rodzice, niezależnie od płci, mają jedno zadanie – po prostu wychowywać. Po prostu być ojcem, nie pomocnikiem. Uczestniczyć w życiu dziecka i wszystkich trudach wychowania.

Na początku mojej ojcowskiej przygody moją żonę pytano często “I jak tam, Wojtek Ci pomaga?”. Wielokrotnie osobiście słyszałem to jednym uchem i nie ukrywam, że dosyć mnie to zastanawiało. Bo odbierałem to jako powielanie tego schematu, tego stereotypu, że mąż jest od “pomagania” żonie. Od tego, żeby być dodatkiem do wychowania, a nie być pełnowartościowym rodzicem, który powinien mieć takie same pojęcie o rodzicielstwie jak kobieta.

I tu trochę zarzut do kobiet – drogie Panie, jeśli będziecie z podziwem, ale i zdziwieniem patrzeć na faceta, który bierze na siebie odpowiedzialność ojca, czyli po prostu uczestniczy w życiu dziecka w 100% angażując się w normalne rodzicielskie obowiązki, nigdy nie uwolnimy się od stereotypu, że mężczyzna pełni w rodzinie rolę drugoplanową. Wolałbym raczej, żebyście dziwiły się, a nawet były wręcz oburzone kiedy tego nie robi! 🙂

Facet może (prawie) wszystko

Prócz karmienia piersią, ojciec może być włączony we wszystkie czynności wykonywane w procesie wychowania. Fizycznie, oprócz wspomnianej laktacji jest stworzony do wszystkiego. Dlatego uważam, że prawdziwy facet nie powinien pomagać kobiecie przy dziecku. Zamiast tego powinien być po prostu pełnowartościowym ojcem, który w takim samym stopniu jak kobieta bierze na siebie odpowiedzialność i wszystkie trudy rodzicielstwa. Pomaganie zostawmy dla innych chętnych.

 

_______________________________________________

Jeśli spodobał się Tobie ten tekst, będzie mi niezmiernie miło, jeśli udostępnisz go gdzieś za pośrednictwem mediów społecznościowych! Dzięki !

A jeśli jesteś tu pierwszy raz to wpadnij i zostaw lajka również na stronie na FB – KLIK ! Dzięki!

Zapraszam również do poprzednich wpisów, np.:

DLACZEGO OJCIEC POWINIEN SPĘDZAĆ Z DZIECKIEM WIĘCEJ CZASU? 5 POWODÓW.

ŻYCIE PRZED DZIECKIEM. 5 RZECZY ZA KTÓRYMI TĘSKNIĘ.

 CZY OJCIEC ZAWSZE KOCHA TAK SAMO?

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI! 

i wielu innych!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *