Gadki tatki

Dobre strony KWARANTANNY

Bez dwóch zdań obecna sytuacja nie napawa optymizmem. Słowo koronawirus elektryzuje wszystkich. My, jak wiele rodzin, wraz z przyjściem wiosny mieliśmy plany wyjazdowe, zamierzałem również nadal intensywnie przygotowywać się do triathlonu. Jednak już dawno przekonałem się o tym, że jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga – powiedz mu o swoich planach. Tak jest i teraz, kiedy miliony osób na całym świecie dotknęło wydarzenie bez precedensu. 

INNA RZECZYWISTOŚĆ

Kiedy większość przedsiębiorców, inwestorów i ludzi biznesu liczy straty, a gospodarki krajów z pewnością nie pamiętają podobnego kryzysu, to dla rodziców, którzy właśnie teraz, z racji zamkniętych żłobków, przedszkoli i szkół przebywają ze swoimi dziećmi w o wiele większym wymiarze czasowym niż dotychczas, jest to czas w różnym znaczeniu wyjątkowy. Wyjątkowy, bo musimy przystosować się do tej sytuacji, która spadła na nas trochę jak grom z jasnego nieba.  Wyjątkowy, bo podejrzewam (i mam nadzieję, z uwagi na wiele aspektów), że druga taka okazja długo się nie powtórzy. Zaraz… Okazja? Do czego w zasadzie?

Przy założeniu, że nie musisz martwić się o swój biznes, masz pracę, która pozwala na jej zdalną formę choć jednemu z rodziców, a drugi może wziąć wolne w ramach opieki nad dzieckiem, to okazja przede wszystkim do bycia razem, w rodzinnym gronie dłużej niż zazwyczaj. Oczywiście, że to dość dramatyczne okoliczności, kiedy drżymy o nasze zdrowie. Cały czas kołacze się myśl, czy może od kogoś się nie zaraziliśmy? Czy nasi rodzice, będący w największej grupie ryzyka, są na pewno bezpieczni? Ale mimo wszystko, wg mnie nie możemy masakrować swoich umysłów katastroficznymi wizjami i myślami, ale skupić się na tym momencie, który wymaga od nas pewnie o wiele więcej cierpliwości niż w “normalnym” życiu.  Wierzę i widzę, że może przynieść jednak wiele radości. 

RODZINA 2020

Ciągłe jęczenie, że nie wytrzymam z własną rodziną tyle czasu non stop jest porażką relacji. (…) Może to brutalne ale czas na nawiązywanie relacji rodzinnych już minął – teraz jest egzamin. Jeśli ktoś wcześniej nie był przyzwyczajony do swoich bliskich, to może być na prawdę ciężki czas. 

Tak pisze w swoim najnowszym tekście super gość i świetny tata z Olsztyna – Michał Alicki – Tata Szef (link). I to jest clou sprawy! Jestem pewien, że jeśli na co dzień nasze relacje polegają na głębokiej odczuwaniu i świadomości tego co dzieje się u naszych bliskich, kiedy mentalnie żyjemy bardziej przy rodzinie, niż przy pracy, to tę kwarantannę możemy przejść łatwo i zbierać z niej… owoce. Wiem, że to może trudne, bo niedaleko od nas umierają codziennie tysiące osób. Ale jak wspomniałem wcześniej – żyjmy teraz odpowiedzialnie, nie bagatelizujmy sprawy, ale żeby nie zwariować – skupmy się na pozytywnych aspektach WIOSNY 2020 r., która wrzuciła nas nagle do kotła pt. inna rzeczywistość i powiedziała – radźcie sobie! Jeśli na co dzień żyjesz życiem rodzinnym i to jest ta najważniejsza część Twojego życia, jestem pewien, że nie masz obaw, że “nie dasz rady wytrzymać tak długo w czterech ścianach ze swoją gromadką”. 

KWARANTANNA DOBRA NA WSZYSTKO

I jeśli jesteśmy już przy tych pozytywnych aspektach, to muszę zaznaczyć, że dotyczy do rodziców dzieci przedszkolnych, bo póki co szkolna rzeczywistość jest dla mnie obca, a dochodzą mnie słuchy, że tam nie jest znów tak kolorowo, z uwagi na konieczność pracy na trzy etaty: jako pracownik home-office, jako rodzic i jako… nauczyciel. Więc ten dział zostawiam, może ktoś opowie pod tekstem jak to z tym obecnie jest. 

Wracając do meritum. Po różnych perturbacjach, kiedy prawie 2 tygodnie temu “uciekłem spod topora” i gdyby nie przebukowanie biletów dosłownie w ostatnim momencie, utknąłbym za oceanem lub mój powrót do domu znacznie by się skomplikował, jestem już szczęśliwie dwunasty dzień w domu i wydaje mi się, jakby minęły dopiero 2 dni. Praca w trybie home-office, przy dobrej organizacji jest świetnym rozwiązaniem i przynosi z mojej ocenie zdecydowanie więcej zysku niż strat. 

Loguję się do komputera punkt 8:00, robię przerwę na zabawę z dziećmi i wspólny obiad z całą rodziną, służbowe zadania odhaczam błyskawicznie, a motywacja wzrasta wraz z upływającymi minutami, bo wiem, że koło siebie mam najważniejsze osoby w moim życiu. 

Dzieci hałasują, (tak dokładnie to jedno, bo młodszy nie sprawia zbyt dużo problemów), często słyszę “tatoooo, kończysz już?”, ktoś szarpie mnie za nogawkę, liże stopę albo wylewa na mnie przez przypadek jogurt, ale to wszystko… ma swój urok. I pewnie to świadomość, że to nie będzie trwać wiecznie (bo chyba nie będzie?) sprawia, że przyjmuję to wszystko ze stoickim spokojem, ale właśnie w tych momentach utwierdzam się w przekonaniu jak wielkim darem jest dla mnie rodzina. 

PUNKT ZWROTNY?

I może ta kwarantanna jest właśnie tym czasem, tym punktem zwrotnym, kiedy wiele osób spojrzy na swoje życie nie przez pryzmat tabelek w excelu, przeliczanych pieniędzy albo trosk o rzeczy, w obliczu epidemii naprawdę mało ważne, ale zda sobie sprawę, że bliscy to jest TO, co daje nam siłę, mimo, że wielokrotnie odbiera cierpliwość. Mimo, że często mamy ochotę wyjść z siebie. Ale potem szybo wracamy. I przychodzi nowy dzień, a razem z nim nowa szansa na pogłębienie relacji z żoną i dziećmi. Bo jesteśmy w tym przecież RAZEM. A razem nie może być źle. A na pewno nie nudno 🙂 

 

Wojtek Nowak

______________________________________________

Jeśli tekst spodobał Ci się na tyle, że chciałbyś go udostępnić i podzielić się z innymi – WIELKIE dzięki!

Jeśli jesteś tu pierwszy raz, wpadnij również na FB – KLIK

INNE TEKSTY

O TYM, co sprawia, że mamy siłę NA WSZYSTKO

FACET ZAJMUJĄCY SIĘ DZIECKIEM TO HAMULEC DLA ROZWOJU CYWILIZACJI!

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI

SAMOTNE RODZICIELSTWO, czyli rodzicielstwo LEVEL HARD

Rodzicu, TO minie! Czyli nadzieja dla młodych adeptów rodzicielstwa

 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?

PAPIEROSY, CZYLI JAK POWOLUTKU ZABIĆ WŁASNE DZIECI

z ojcowskim pozdrowieniem!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *