Opinie

Ile trwa urlop macierzyński. Europa w cieniu Polski?

Jeśli czasami myślisz “szkoda, że  to tylko rok (20 tygodni macierzyńskiego + 32 rodzicielskiego)” to pomyśl sobie o Stanach Zjednoczonych. Tak, pewnie może się wydawać, że największa gospodarka świata będzie niezwykle przyjazna młodym mamom. Ale jest zupełnie odwrotnie. Pewnie Cię to zdziwi, ale w USA urlop macierzyński NIE ISTNIEJE!

Jest tam jedynie możliwość otrzymania 12-tygodniowego bezpłatnego urlopu, ale nawet to pod kilkoma warunkami (np. przepracowanie min. 12 miesięcy w firmie). Jak Polska wypada na tle innych krajów europejskich? Przyjrzyjmy się czy mamy za co dziękować państwu.

Urlop macierzyński

Jeśli spojrzymy komu możemy pozazdrościć, na czele wysuwa się… Bułgaria, z prawie 60-tygodniowym wymiarem macierzyńskiego. I zdecydowana większość z tego okresu jest pełnopłatna (46 tyg.)

Kolejna jest Grecja (43), Wielka Brytania (39), Słowacja (34) oraz Chorwacja (30). Wyspiarze otrzymują jednak tylko 12 tygodni płatnych w 100%. Chorwatki mogą się natomiast cieszyć pełnym wymiarem pensji przez cały okres trwania urlopu i jest to najlepszy wynik w Europie. 

Drugi biegun

Które kraje gwarantują kobietom najmniejszy wymiar wsparcia po urodzeniu dziecka w aspekcie urlopu macierzyńskiego? Francja i Holandia zapewniają 16 tygodni pełnopłatnego czasu w domu, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów sytuacja wygląda jeszcze gorzej – niemiecka mama otrzymuje możliwość 14 tygodni. Islandia jeszcze mniej. Teoretycznie można by tu umieścić również Szwecję i Norwegię, jednak te państwa mają bogatą ofertę urlopów rodzicielskich.

 

Urlop rodzicielski

32 tygodnie, które mają do dyspozycji rodzice w Polsce wydają się być sporym okresem. W porównaniu jednak do oferty kilku państw europejskich, trudno nie pozazdrościć.

Stawkę otwierają kraje bałtyckie – Estonia i Finlandia z jakąś niewyobrażalną liczbą tygodni do wykorzystania. Odpowiednio 146 oraz 144 tygodnie. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku Finów odpłatność w tym okresie wynosi zaledwie 19% uposażenia.  Po piętach depczą im Węgry (136) oraz Słowacja (130), które zamykają stawkę miejsc gdzie urlop rodzicielski trwa dłużej niż 100 tygodni.

Poniżej stu, ale również dobry wynik notują Czechy (82) oraz ponownie dwa kraje z północy Europy – Łotwa i Norwegia. W obu miejscach matki mogą wykorzystać aż 78 tygodni!

Czarna lista

W kontraście do wymienionych wyżej państw można wymienić 7 krajów, które nie posiadają żadnych udogodnień poza macierzyńskim. W tych krajach ilość tygodni urlopu rodzicielskiego wynosi niechlubne ZERO. Są to: Niemcy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Cypr oraz Szwajcaria. Jak smutno wygląda to zestawienie chociażby ze średnią dla Unii Europejskiej, która wynosi 44 tygodnie, możecie zobaczyć na wykresie poniżej.

 

 

Oceniając sam wymiar urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, trzeba sobie powiedzieć wprost – nie mamy na co narzekać. Nie każdy obywatel Unii Europejskiej może sobie pozwolić na pozostanie w domu przez rok. W wielu krajach, jeśli matka nie chce stracić pracy, musi przekazać dziecko do żłobka lub wynająć nianię.

Zawsze moglibyśmy patrzeć zazdrosnym wzrokiem w kierunku Bułgarii, Estonii lub Węgier, jednak lepiej widzieć szklankę do połowy pełną. Zamiast narzekać – cieszmy się z tego co mamy, bo to i tak bardzo dużo!

_________________________

źródło: https://www.oecd.org/els/soc/PF2_1_Parental_leave_systems.pdf

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *