Dziennik osobisty, Fundamenty

Matka – człowiek z żelaza

Kiedy przychodzi Dzień Matki, myślę głęboko o kobiecie, która mnie urodziła i przypominam chwile z dzieciństwa związane z Mamą, które pojawiają się w głowie niczym błysk flesza. Wtedy utwierdzam się w przekonaniu, że “Ulotne chwile” to nie tylko najlepszy kawałek Paktofoniki. To życie.

Życie, na które składają się chwile, wspominane potem przez nas latami. Obecnie tylko takie chwile pozostały mi po mamie, ale dziś doskonale wiem, ile jej zawdzięczam, dlaczego jestem kim jestem i dlaczego to właśnie Matka jest moim wzorem nadzwyczaj twardego człowieka.

Matka jako mama

Moja mama zawsze wiedziała co jest dobre, a co złe. Co warto, a czego nie. Tego uczyła mojego brata i mnie. Żeby żyć dobrze i w każdym człowieku widzieć dobro. Miała ciężką fizyczną pracę z pacjentami, których rehabilitowała kilka godzin dziennie, 5-6 dni  w tygodniu. Widziałem jak bardzo zmęczona przychodziła do domu. Ale tak naprawdę wyraźnie widzę to dopiero teraz, kiedy jestem już dorosłym facetem, mężem i ojcem.

Pamiętam, że często się na nią złościłem. A, że czegoś zabroniła, a że nawet po skończeniu 18 roku życia mówiła mi jak mam żyć. Że dzwoniła o 4.00 rano na komórkę martwiąc się czy wracam już z imprezy do domu. Że nie podobało jej się, kiedy kupowałem sobie BMW, którymi przecież “jeżdżą tylko karki”.

Ale koniec końców wiedziałem, że po prostu mnie bardzo kocha i się o mnie troszczy. Na swój sposób. Jak matka. Chociaż z drugiej strony nie potrafię sobie wyobrazić jak kocha matka. Wiem jak kocha ojciec i mogę tylko przypuszczać, że matka kocha jeszcze bardziej z racji bezcennego daru jakim została obdarzona kobieta. Daru urodzenia dziecka.

Najsilniejsza

Jestem pewien, że już sam ten fakt czyni z kobiet silną jednostkę. Oczywiście nie wyłącznie, ale myślę, że to jest przełomowy moment w życiu kobiety, kiedy oprócz dziecka rodzą się w niej dodatkowe umiejętności lub wzmacniają już wcześniej nabyte cechy – cierpliwość, siła, empatia, współczucie, bezgraniczna miłość i wiele innych. Niektórzy mówią o kobietach “słaba płeć”. Myślę jednak, że tak mówią tylko Ci, którzy z prawdziwymi kobietami nie mieli nigdy do czynienia. Bo patrząc na swoją rodzicielkę – nie ma silniejszej płci niż kobieta.

Trudno zliczyć wszystkie rzeczy, które zawdzięczam Mamie, ale gdybym miał wskazać tylko jedną nie wahałbym się zbyt długo. Bo tylko dzięki TEMU, co mi przekazywała przez całe życie, tak spokojnie przeżyłem jej odejście 8 lat temu. To wiara w Boga. To ON poprowadził mnie w tych trudnych chwilach i to dzięki Niemu od razu zrozumiałem, że Mama jest w dobrych rękach. Już nie cierpi, lecz towarzyszy mi na co dzień patrząc z góry.

Matka moich dzieci

Ale Dzień Matki to od ponad 3 lat również święto mojej żony, która już w wieku 22 lat doświadczyła daru macierzyństwa. I pewnie na ten temat najlepiej i najszerzej wypowiedziałaby się ona sama, ale obserwuję ją na co dzień i widzę jak zmienia ją rodzicielstwo. Jak co raz więcej ma siły, cierpliwości i cech, które pojawiły się po urodzeniu naszego syna Gustawa. Jak ze zwariowanej nastolatki, którą znałem, stała się zafascynowana macierzyństwem kobietą, ze ściśle określonymi życiowymi priorytetami.

Kiedy w niedzielę Gutek przyniósł jej bukiet kwiatów zerwanych samodzielnie w ogródku, podszedł i powiedział “To dla Ciebie mamo, jest dzień mamy!”, byłem dumny. Bo to może mały, ale słodki gest. Ale przez właśnie takie gesty buduje się szacunek do Matki. Tej jedynej. Świadomość tego kim jest i dlaczego warto o Nią dbać. Dlaczego jest tak ważna w naszym życiu.

Jedyna

Oczywistość, która wybrzmiewa w znanych słowach “Matka jest tylko jedna” nabiera innego znaczenia, kiedy przychodzi moment, w którym nie możesz już powiedzieć “jest”. Wtedy wszystko to, co przeżyłeś ze swoją mamą, czego Cię nauczyła i co Ci mówiła wchodzi na inny poziom. Tworzy zupełnie inną kategorię ważności. Odrębną, stworzoną tylko dla Matki.

To Ona jest tym, kto wydaje na świat dziecko, nowe życie. To Ona najlepiej je rozumie. To ona ma najwięcej siły dla niego i kocha bezgraniczną miłością. Matka jest w zasadzie jak życie. Jedyna i warta szacunku i miłości jak nikt inny. Dlatego tak warto ją doceniać na co dzień.

Póki jest.

 

_______________________________________________

Jeśli spodobał się Tobie ten tekst, będę wdzięczny, jeśli udostępnisz go za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dzięki temu może trafić do osoby, która jeszcze tu nie była, a może być zainteresowana tematyką tego bloga! 🙂
A jeśli jesteś tu pierwszy raz to wpadnij i zostaw lajka również na stronie na FB – KLIK !
Zapraszam również do poprzednich wpisów, np.:
 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?
ŻYCIE PRZED DZIECKIEM. 5 RZECZY ZA KTÓRYMI TĘSKNIĘ.
 6 ZDAŃ, KTÓRE WARTO MÓWIĆ DZIECIOM
z ojcowskim pozdrowieniem!

 

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *