Opinie

Papierosy, czyli jak powolutku zabić własne dzieci

Nie powiem Tobie, że powinieneś przestać nałogowo palić. Kupując paczkę papierosów widzisz, te wszystkie przerażające obrazki na opakowaniu, które pokazują na co się piszesz. Ostatecznie to Ty decydujesz czy chcesz sobie hodować raka. Jednak to blog o rodzicielstwie, więc zajmę się tymi, którzy nie decydują, a obrywają rykoszetem. A jeśli nie palisz, to może powiesz dwa słowa komuś, kto cały czas żyje z nałogiem?  Trując nie tylko siebie, ale i niewinne DZIECI. 

Nie wiem czy wiesz, że wyróżniamy trzy typy palenia, które negatywnie wpływają na zdrowie najmłodszych. O dwóch pierwszych typach pewnie słyszałeś, ale PALENIE Z TRZECIEJ RĘKI (oryg. THS) może być dla ciebie prawdziwym newsem.

PALENIE W CIĄŻY

Palenie w ciąży to patologia. Głupota i brak świadomości. Jeśli ktoś się poczuł dotknięty, to proszę wybaczyć, nie będę przepraszał. Dlaczego?

Pozwólcie, że wymienię TYLKO KILKA ze skutków palenia podczas ciąży:

  • kiedy kobieta wciąga dym papierosowy wzrasta tętno dziecka znajdującego się w łonie matki, co wiąże się z bardzo niebezpiecznymi dla płodu skokami ciśnienia,
  • występuje ryzyko zaburzenia rytmu serca dziecka.
  • występuje ryzyko niedotlenienia mózgu,
  • bezpośredni kontakt z substancjami rakotwórczymi,
  • ograniczenie transportu odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych niezbędnych dziecku do prawidłowego rozwoju,
  • wzrasta ryzyko poronienia,
  • dziecko w przyszłości może mieć problem z przemianą materii,
  • wzrost występowania Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej
  • niższa waga urodzeniowa

A to przecież nie wszystkie. Jeśli po przeczytaniu tej krótkiej listy ktoś jeszcze będzie chciał sięgnąć po papierosa, to… wow. Faktycznie to mocny nałóg.

PALENIE BIERNE

Bierne palenie to wdychanie dymu z papierosów palonych przez innych ludzi – dymu z palącego się papierosa oraz dymu wydmuchiwanego przez palaczy. I nie chodzi tu tylko o palenie w domu, czy innych pomieszczeniach. Już samo przebywanie wśród dymu tytoniowego, nawet “na świeżym” (już nie takim świeżym) powietrzu, w ogródku itp. niesie za sobą poważne konsekwencje. Jakie? Oprócz wzrostu ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia, mamy do czynienia ze  zwiększonym ryzykiem zapadania na nowotwory i problemy z układem oddechowym (astmy, alergie).

Badania zespołu lekarzy ze Szpitala Pediatrycznego w Aurora (USA) wykazały również, że 30% dzieci narażonych na bierne palenie w przypadku wystąpienia powikłań grypy wymagało intensywnej terapii. Trzy razy więcej niż w przypadku osób nie narażonych na dym tytoniowy. Maluchy, które wychowują się wśród palaczy mają obniżoną odporność i częściej zapadają na zapalenie płuc.

Co również istotne i udowodnione naukowo, wdychana w powietrzu nikotyna wpływa na obniżenie zdolności poznawczych dzieci, takich jak czytanie, myślenie logiczne, wnioskowanie, jak również zdolności matematyczne.

PALENIE Z TRZECIEJ RĘKI

Ryzyko związane z paleniem nie kończy się w momencie zgaszenia papierosa. Osoby niepalące, szczególnie dzieci, są zagrożone także przez kontakt z powierzchniami i kurzem, które są zanieczyszczone gazami oraz cząstkami zawartymi w dymie, co nazywane jest paleniem z trzeciej ręki. Ryzyko to nie powinno być pomijane, a jego wpływ powinien być uwzględniony w przyszłych programach edukacyjnych i programach związanych ze zdrowiem publicznym w odniesieniu do palenia tytoniu – wskazuje dr Jacqueline Hamilton, prowadząca badania nad oszacowaniem potencjalnego zagrożenia ze strony substancji wchłanianych z kurzem przez układ pokarmowy czy przez skórę.

Palenie z trzeciej ręki, w oryginalne THS (Third Hand Smoke) to stosunkowo nowe pojęcie określone przez zespół badaczy Dana-Farber z Harvard Cancer Center. Termin odnosi się do różnych pozostałości na powierzchniach po “zakończeniu” Second Hand Smoke, czyli BIERNEGO palenia, o którym wspomniałem wcześniej.

W dalszym ciągu potrzebne są dodatkowe badania z udziałem ludzi, aby w pełni zrozumieć konsekwencje jakie niesie za sobą THS. Potwierdzono jednak, iż mimo, że dym, który wypuszczają z ust palacze rozprasza się po krótkim czasie z pokoju lub zamkniętej przestrzeni, nikotyna i inne składniki dymu mają tendencję do osiadania na powierzchniach, w tym na odsłoniętej skórze, włosach i odzieży, i nadal emitują toksyny!

Dym z trzeciej ręki to środowiskowy dym tytoniowy, który utleniając się tworzy substancje rakotwórcze niewidoczne w składnikach papierosów lub dymie tytoniowym. Substancje chemiczne uwalniane w dymie THS reagują z kolei z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach, tworząc toksyczne zagrożenie dla osób narażonych, zwłaszcza dzieci, ponieważ często bawią się na dywanie, dotykają różnych powierzchni i nierzadko wkładają trzymane w rękach przedmioty do ust.

Jesteśmy dorośli, teoretycznie możemy robić wszystko na co mamy ochotę. Jednak trzeba sobie uświadomić, że czasami nasze wybory mogą wpłynąć BEZPOŚREDNIO na zdrowie naszych dzieci. To, że akurat w danej chwili, kiedy jesteśmy w towarzystwie dziecka, nie palimy, nie oznacza, że jest ono wolne od negatywnych skutków naszego nałogu. Przepis na zdrowe dzieci jest prosty i pewnie trudny zarazem – NIE PALIĆ!

 

______________________________________________

Jeśli jesteś tu pierwszy raz to wpadnij i zostaw lajka również na stronie na FB – KLIK !
Zapraszam do ostatnich wpisów

SAMOTNE RODZICIELSTWO, czyli rodzicielstwo LEVEL HARD

Rodzicu, TO minie! Czyli nadzieja dla młodych adeptów rodzicielstwa

 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?

MATKA – CZŁOWIEK Z ŻELAZA

ŻYCIE PRZED DZIECKIEM. 5 RZECZY ZA KTÓRYMI TĘSKNIĘ

 6 ZDAŃ, KTÓRE WARTO MÓWIĆ DZIECIOM

z ojcowskim pozdrowieniem!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *