Dziennik osobisty

“Tato, chciałbym być…”

Tak sobie myślę, że mężczyźni w ciągu całego długiego roku tylko przez 24h są bohaterami dnia – w Dzień Ojca. Dzień Chłopaka obchodzi się chyba tylko w szkole, o dniu mężczyzny chyba nikt nie pamięta. Z kolei Dzień Dziadka jest traktowany pół żartem pół serio, przyćmiony przez babcie. Ale wiecie co? To dobrze! Dla mnie Dzień Ojca po prostu jest najważniejszy. Myślę, że każdy facet, który zakłada rodzinę prędzej czy później zadaje sobie fundamentalne pytanie – jakim będę ojcem? Co muszę /chciałbym zrobić jako tata, żeby moje dziecko było dobrym człowiekiem? Co chciałbym osiągnąć w ojcowskiej “karierze”? Dzień ojca skłonił mnie do refleksji nad tym, co dla mnie w tej trudnej, fascynującej i wymagającej rodzicielskiej podróży jest na szczycie „tatowej” listy życzeń. Jakie są moje priorytety. Co jest tak naprawdę najistotniejsze. Z pewnością jest tego więcej, ale ograniczę się dzisiaj do dwunastu priorytetów:

1. Chciałbym, żeby mój syn, kiedy będzie zmagał się z jakimś problemem, nie bał się do mnie podejść i zapytać: “Tato, co robić?”.

2.  Chciałbym, żeby kiedy kogoś zawiedzie, zachował się jak mężczyzna. 

3. Chciałbym potrafić skutecznie przekazać mu najważniejsze życiowe wartości. 

4. Chciałbym, żeby nie bał się płakać. 

5. Chciałbym przekazać mu wiarę w Boga. 

6. Chciałbym, żeby wiedział co jest dobre, a co złe. 

7. Chciałbym być dla niego przykładem. 

8. Chciałbym nauczyć go szacunku dla kobiet. 

9. Chciałbym, żeby nie musiał mówić “Tato, zawiodłeś mnie.”

10. Chciałbym, żeby w przyszłości był dobrym ojcem i troskliwym mężem.

11. Chciałbym, żeby umiał dziękować i nie bał się przepraszać. 

12. Chciałbym, żeby mógł kiedyś powiedzieć “Tato, chciałbym być taki jak Ty!”. 

Chciałbym za 20 lat spojrzeć na ten tekst i przy każdej pozycji zaznaczyć – “TAK”, w znaczeniu – dokonałem tego. A kiedy mój syn będzie to czytał liczę, że będzie mógł powiedzieć: “Dobra robota, tato!”.

Panowie, życzę Wam i sobie dobrego, owocnego ojcostwa. Bądźmy silni w każdym znaczeniu tego słowa i przekażmy tę siłę naszym dzieciom!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *