Opinie

TOP 6 filmów z rodziną w tle

Dziś chciałbym przedstawić 6 propozycji filmowych, które warto obejrzeć nie tylko w okresie koronawirusa i akcji #zostańwdomu, a które to filmy poruszają w większym lub mniejszym stopniu temat rodziny, miłości, sensu życia. Niektóre z nich są dość dramatyczne, inne bardzo zabawne, ale wszystkie wg mnie łączy jedno – są bardzo prawdziwe i gwarantują udanie spędzony wieczór, po którym film prowokuje Cię do przemyśleń. 

Jestem dosyć wybredny jeśli chodzi o kino. Jest kilka gatunków, których w ogóle nie ruszam i zazwyczaj poruszam się w znanych mi obszarach filmowych. Warunek podstawowy, który może być dla kogoś kuriozalny – film musi mieć powyżej 7,0 (najlepiej powyżej 7,2) na filmwebie… Może to idiotyczne, ale u mnie się sprawdza (no prawie, patrz na końcu*). Zwykle wybierając w ten sposób, z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zawiodę się na filmie (na oko w 90% przypadków). Oceny na IMDB są zwykle zawyżone o ok. 0,5 pkt, więc jak widać Polacy bardziej wybredni niż cała reszta planety.

__________________________

Jutro będziemy szczęśliwi

ocena filmweb: 7,8

Samuel bardzo lubi swoje beztroskie życie na Francuskiej Riwierze. Znakomicie odnajduje się w towarzystwie pięknych turystek i ani myśli o ustatkowaniu się. Los ma wobec niego jednak zupełnie inne plany. Pewnego dnia na plaży zjawia się Kristin – jedna z jego przelotnych przyjaciółek i wręcza mu bardzo szczególny prezent. „To twoja córka” – mówi i znika. Od tej chwili Samuel staje się pełnoetatowym samotnym tatą maleńkiej Glorii. O dzieciach nie ma pojęcia, bardzo dobrze wie tylko skąd się biorą. Z biegiem czasu jednak okazuje się kochającym, choć niekonwencjonalnym tatą, który nie wyobraża sobie życia bez ukochanej córeczki.

Omar Sy, to gość którego znacie z Nietykalnych (myślę, że 99% ludzi oglądało ten film). Trudno o kiepski film z nim w roli głównej. Z jednej strony zabawny, z drugiej smutny, z trzeciej absolutnie pełen miłości film. Poza tym język francuski sprawia, że ogląda się go trochę inaczej niż standardowe hollywodzkie pozycje. 

__________________________

Wielki Mike. The Blind Side

ocena filmweb: 7,8

Scenariusz filmu oparty jest na książce “The Blind Side: Evolution of the Game” Michaela Lewisa. Przedstawia prawdziwą historię Michaela Ohera (Quinton Aaron), czarnoskórej gwiazdy futbolu amerykańskiego. Bohater w młodości był bezdomny. Pewnego dnia bogata rodzina Leigh Anne Touhy (Sandra Bullock) otoczyła go opieką, co pozwoliło mu zrealizować marzenia o karierze sportowej.

Obraz Hancocka nie próbuje unikać melodramatycznej sztampy, przeciwnie – reżyser świadomie buduje wokół niej swoją opowieść o miłości, która odmienia dwoje skrajnie różnych ludzi, o potrzebie bliskości, zaufaniu i otwartości na drugiego człowieka. Bezpretensjonalny i dowcipny film amerykańskiego twórcy nie pozostawia obojętnym. I jakkolwiek zżymalibyśmy się na jego ostentacyjną łzawość, przyznać musimy, że Wielki Mike skutecznie trąca emocjonalne struny.

Sandra Bullock nie jest moją ulubioną aktorką, więc podchodziłem do tego filmu z dystansem. Lubię historie oparte na faktach, z wątkiem sportowym w tle, obojętnie czy to futbol, boks czy formuła 1. Jak się okazało, Sandra zagrała na tyle świetnie, że za tę rolę w 2010 r. dostała Oscara. Zaskakująco fantastyczna pozycja filmowa. 

 __________________________

Ukryte piękno

ocena filmweb: 7,3

Odnoszący sukcesy w branży reklamowej nowojorczyk (w tej roli Smith) przeżywa ogromną osobistą tragedię i całkowicie wycofuje się z życia. Jego koledzy z pracy obmyślają nieoczekiwany plan, który ma na celu zmusić go do stawienia czoła rozpaczy w zaskakujący i niezwykle ludzki sposób. 

Mam słabość do Willa Smitha, więc tutaj wyróżnienie będzie wybitnie subiektywne, ale ten film mnie autentycznie wzruszył. Może z uwagi na fakt, że historie tego typu uderzają mnie bardziej odkąd jestem ojcem.

__________________________

Captain Fantastic

ocena filmweb: 7,6

Ben (Viggo Mortensen) jest ojcem sześciorga dzieci, które wspólnie z żoną wychowuje z dala od zgiełku miasta. Żyją inaczej niż przeciętna amerykańska rodzina: jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do normalnej szkoły, uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Kiedy sytuacja rodzinna zmienia się, muszą stawić czoła cywilizacji.

Też chciałbym czasem uciec w przysłowiowe Bieszczady, ale myślę, że po miesiącu chciałbym jednak wracać do cywilizacji. Oni żyją w ten sposób na co dzień. Z jednej strony trudno oceniać, w końcu to ich życie, z drugiej… z resztą zobaczycie sami w jakim kierunku toczy się ta historia. Niezwykle barwny film, z kilkorgiem aktorów w wieku dziecięcym, którzy świetnie odnajdują się na ekranie. 

__________________________

 

WSTRZĄS

cena filmweb: 7,3

Dramat, którego powstanie zainspirował artykuł w magazynie “GQ”, przedstawiający dowody na powiązanie mikrowstrząsów oraz urazów głowy sportowców z ich późniejszymi samobójstwami. Na związek między tymi zdarzeniami wpadł dr Bennett Omalu (Will Smith), który połączył urazy, na jakie narażeni są sportowcy, z “przewlekłą traumatyczną encefalopatią”, której objawy często doprowadzają do depresji i śmierci samobójczej.

Tu może nie bezpośrednio film o rodzinie (choć jest też taki wątek), ale o niesamowicie dobrym człowieku, który znów przedstawiony jest przez Willa Smitha. Prawdziwą postać nigeryjskiego lekarza, który próbuje udowodnić swoje badania przed wielką maszynką do robienia pieniędzy, jaką jest National Football League – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego. 

__________________________

Mocna kawa wcale nie jest taka zła

ocena filmweb: 7,8 

Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem, oraz pewien mały chłopiec.

Sam trailer może niewiele mówi, ale ta krótka etiuda, (48 min.) wyprodukowana na podstawie sztuki teatralnej, zawiera w sobie wszystko: dawkę humoru, dobrą muzykę, świetną grę aktorską i pokazanie ważnego tematu relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem w trochę inny sposób. 

 


*W tym momencie nie mogę jednak nie wspomnieć o filmie, którego ocena, moim skromnym zdaniem jest największym oszustwem FILMWEBu. Bo przepraszam bardzo, ale jakim cudem “Mój przyjaciel Hachiko” ma ocenę 8,0? Wg mnie ktoś musiał zaangażować całe środowisko miłośników zwierząt, kupić fałszywe konta albo po prostu zhackować stronę filmwebu. Nie znajduję wytłumaczenia… 

______________________________________________

Jeśli tekst spodobał Ci się na tyle, że chciałbyś go udostępnić i podzielić się z innymi – WIELKIE dzięki!

Jeśli jesteś tu pierwszy raz, wpadnij również na FB – KLIK

INNE TEKSTY

O TYM, co sprawia, że mamy siłę NA WSZYSTKO

FACET ZAJMUJĄCY SIĘ DZIECKIEM TO HAMULEC DLA ROZWOJU CYWILIZACJI!

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI

SAMOTNE RODZICIELSTWO, czyli rodzicielstwo LEVEL HARD

Rodzicu, TO minie! Czyli nadzieja dla młodych adeptów rodzicielstwa

 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?

PAPIEROSY, CZYLI JAK POWOLUTKU ZABIĆ WŁASNE DZIECI

z ojcowskim pozdrowieniem!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *