artykuł

W jakim stopniu brak ojca wpływa na życie dziecka?

Wiele mówi się o tym, że czasy się zmieniły. Że wreszcie przyszedł czas zaangażowanych ojców. I to prawda, przecież jeszcze 50 lat temu zmiana pieluchy, usypianie czy inne naturalne czynności opieki nad dzieckiem, były domeną jedynie kobiet. Dziś zaangażowany ojciec to model pożądany, a nie niespotykany. Jednak jest i druga strona medalu. W USA prawie 40% dzieci dorasta w domach bez ojców. Jak pokazują badania wiele problemów społecznych – od przemocy domowej, zaniedbywania dzieci, ich seksualnego wykorzystywania, po ciążę u nastolatek i przestępczość młodocianych – wiąże się  z nieobecnością ojców w życiu dzieci.  

W naszym kraju bez ojców wychowuje się ok. 25% dzieci! Wg. badań takie dzieci są bardziej narażone na poważne problemy życiowe niż te, które dorastają w domu z obojgiem rodziców. Z pewnością jest również sporo dzieci, które pokonują trudności związane z nieobecnym ojcem, ale fakty mówią same za siebie – takim dzieciom jest po prostu trudniej.

Można znaleźć sporo badań dotyczących nieobecności ojca w życiu dziecka w Stanach Zjednoczonych. Dlatego, żeby pokazać skalę problemu przedstawię po prostu niezaprzeczalne fakty, po zapoznaniu z którymi włos może zjeżyć się na głowie.

Statystyka dzieci bez ojca

Amerykańskie badania, przeprowadzane m.in. przez United States Census Bureau wykazały, że:

63% samobójstw wśród młodzieży dotyczy dzieci pochodzących z domów pozbawionych ojca
90% wszystkich bezdomnych i uciekających dzieci pochodzi z domów pozbawionych ojca
85% wszystkich dzieci wykazujących zaburzenia zachowania pochodzi z domów pozbawionych ojca
80% gwałcicieli z problemami osobowościowymi pochodzi z domów pozbawionych ojca
71% wszystkich osób porzucających szkołę średnią pochodzi z domów pozbawionych ojca

70% młodzieży w instytucjach państwowych pochodzi z domów pozbawionych ojca
85% wszystkich młodych więźniów pochodzi z domów pozbawionych ojca
71% ciężarnych nastolatków nie ma ojca
90% podpalaczy w wieku młodzieńczym mieszka tylko z matką
75% nastolatków w ośrodkach nadużywania środków psychotropowych pochodzi z domów pozbawionych ojca

W domach, gdzie nie ma drugiego rodzica podwaja się ryzyko zaniedbania fizycznego, emocjonalnego lub edukacyjnego dziecka. Ogólny wskaźnik wykorzystywania i zaniedbywania dzieci w gospodarstwach samotnie wychowujących dzieci wynosi 27,3 dzieci na 1000.

Córki samotnych rodziców bez ojca są o 53% bardziej skłonne do zawarcia małżeństwa jako nastolatki, o 711% częściej mają dzieci jako nastolatki, o 164% częściej rodzą się przedmałżeńskie, a o 92% częściej się rozwodzą.

Na drugim biegunie

Żeby nie kończyć tymi przerażającymi danymi, warto spojrzeć na te pozytywne statystyki. Pokazują  one jak niezwykle ważną rolę pełni ojciec w życiu dziecka. Jak warto dbać o prawidłowy rozwój każdej relacji.

Dzieci z zaangażowanymi, kochającymi ojcami znacznie częściej radzą sobie dobrze w szkole, mają wysoką samoocenę, wykazują empatię i zachowania prospołeczne oraz unikają zachowań wysokiego ryzyka, takich jak zażywanie narkotyków, wagarowanie i działalność przestępcza w porównaniu z dziećmi, które tych ojców nie mają.

Dzieci zaangażowanych ojców są o 40% mniej skłonne do powtarzania klas w szkole, o 70% rzadziej opuszczają szkołę, chętniej chodzą do szkoły i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych.

Ojciec robi różnicę

Jasne, można wychować cudowne dzieci samodzielnie, jako samotna matka. Jednak dane niezaprzeczalnie wskazują, jak ważny w życiu dziecka jest ojciec i jego przykład. Rola ojca i rola matki w życiu dziecka są zgoła odmienne. Dlatego bez jednego z elementów tej układanki pt. “rodzina”, dziecku zawsze będzie trudniej. Brak ojca w życiu dziecka realnie krzywdzi dzieci. Powoduje pustkę, która często zostaje zapełniona negatywnymi emocjami, przestępczością oraz problemami psychicznymi.

Dziecko opuszczone przez ojca lub z różnych względów wychowane bez niego, czuje się mniej wartościowe, często niegodne miłości. Cały trud wychowawczy pozostawiony matce stanowi nie lada wyzwanie dla kobiety, a istotnie wpływa również na dorastające dziecko.

 

______________________________________________

Jeśli jesteś tu pierwszy raz to wpadnij i zostaw lajka również na stronie na FB – KLIK !

INNE TEKSTY

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI

SAMOTNE RODZICIELSTWO, czyli rodzicielstwo LEVEL HARD

Rodzicu, TO minie! Czyli nadzieja dla młodych adeptów rodzicielstwa

 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?

PAPIEROSY, CZYLI JAK POWOLUTKU ZABIĆ WŁASNE DZIECI

z ojcowskim pozdrowieniem!

 

___
Źródła:
Johnson SB, Riis JL, Noble KG. State of the Art Review: Poverty and the Developing Brain. American Academy of Pediatrics. 2016
National Kids Count. Child Population by Household Type. Annie E. Casey Foundation. 2018.
Sedlak AJ, Bruce C. Survey of Youth in Residential Placement: Youth Characteristics and Backgrounds. National Criminal Justic Reference Service. 2017.
www.fatherhood.org

Comments

comments

czytaj również...

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *