Motywacje

ZBIGNIEW JAKUBAS, czyli co jest w życiu najważniejsze wg MILIARDERA?

Pieniądze szczęścia nie dają. Łatwo to mówić jednak w sytuacji, kiedy się tych pieniędzy nie ma. A co na ten temat myślą naprawdę bogaci ludzie? Wysłuchałem ostatnio wywiadu, po którym absolutnie nie spodziewałem się, że wyciągnę z niego cytaty, które mówią o rodzinie, dzieciach i życiowych priorytetach. Jest to rozmowa Marcina Iwucia, ekonomisty i blogera, ze Zbigniewem Jakubasem, miliarderem z czołówki najbogatszych ludzi w Polsce.

Jest właścicielem Grupy Kapitałowej Multico. Kontroluje około czterdziestu spółek, w tym Mennicę Polską, zajmująca się produkcją monet obiegowych i kolekcjonerskich na potrzeby polskiego i zagranicznych rynków. Pod jego skrzydłami jest również producent nowoczesnych pociągów, czyli nowosądecki Newag, Feroco zajmujący się budownictwem kolejowym, deweloper Wartico Invest oraz firma budowlana Energopol Warszawa.

Nieźle co? Ale na mnie większe wrażenie wywarły nie wymienione spółki i majątek jaki zgromadził, ale to w jaki w sposób i jak mówi o tym co jest w życiu najważniejsze. Bardzo trafnie Marcin Iwuć przedstawia go w opisie swojego filmu: Podobno dobry nauczyciel – wyjaśnia. Bardzo dobry – demonstruje. A genialny robi coś o wiele ważniejszego – inspiruje. Dziś przygotowałem dla Was wywiad z absolutnie genialnym nauczycielem.

Czy pieniądze dają szczęście?

Już w pierwszych minutach wywiadu, Pan Jakubas mówi o tym, co sam zaobserwowałem już dawno temu, mimo, że nie obracam się na co dzień wśród milionerów. Zapytany jak to jest z tymi pieniądzmi, czy dają szczęście: 

“Więcej szczęśliwych ludzi widzę biedniejszych, tj. wystarczająco zarabiających, szczęśliwe związki, dzieci, dla których rodzice mają więcej czasu na wychowanie i miałbym duży problem, może wymieniłbym na palcach jednej ręki prawdziwie szczęśliwe rodziny z grupy ludzi najbogatszych’.” 

Oczywiście jak sam wspomina, nie chodzi o to, że przymierając głodem będziesz szczęśliwy, ale mając wystarczająco pieniędzy, aby żyć godnie, tak aby zapewnić byt, bezpieczeństwo i spokój rodzinie, masz większe szanse, że będziesz spełniony niż posiadając majątek z sześcioma zerami lub więcej. 

Co jest w życiu najważniejsze?

Obraz porządnego, poukładanego człowieka, który wyłania się podczas wysłuchiwania tego wywiadu, zawdzięczamy tym, którzy go wychowywali. Podkreśla to w innym fragmencie: 

“Miałem to szczęście, że miałem bardzo fajnych rodziców, którzy byli porządnymi ludźmi. Mama urodziła mnie jak miała 19 lat, poświęcała mi bardzo dużo czasu, cały czas ze mną rozmawiała.” 

Następnie dochodzimy do sedna sprawy, które sprowokowało mnie do napisania tego tekstu. 68-letni miliarder, znany ze swojej otwartości na pomoc innym, podczas licznych spotkań jest pytany o wiele rzeczy. Jednak kiedy spotyka młodych ludzi, często odpowiada w ten sposób:

“Na Polskim Forum Biznesu zapytali mnie ostatnio dwudziestokilkulatkowie co jest dla mnie najważniejsze, co bym im radził. Odpowiedziałem im: miejcie czas w tym momencie, w waszym wieku na rodzinę, bo zarabiać pieniądze możecie do końca swojego życia. Możecie to robić mając 40, 50 i 60 lat.(…)”

Odczytuję to w jasny sposób. Nie na zasadzie – rzućcie wszystko i zajmijcie się dziećmi, nie pracujcie kreatywnie, bo jak sam rozmówca przypomina –  nieużywany mózg zanika. Ale w młodym wieku ważne jest ustawić sobie priorytety tak, aby po 20 latach nie pluć sobie w brodę i nie mówić: “Cholera, mogłem to sobie ułożyć inaczej. Mogłem więcej czasu poświęcić dzieciom, rodzinie”.

Ta wypowiedź jest dla mnie przykładem i dowodem na to, że nawet jeśli osiągniesz ogromny sukces finansowy czy zawodowy, będziesz mógł żyć na najwyższym możliwym poziomie, to na koniec niemal pewne jest to, że najważniejszą w życiu rzeczą nie będą zdobyte pieniądze i sukces w biznesie, ale coś innego. Będzie to to, a raczej KOGO masz pod ręką, obok siebie, o których w tym szalonym pędzie czasami zapominasz, ustawiając na pierwszym miejscu nie rodzinę a pieniądze. 

_________

Gorąco polecam cały wywiad, który znajdziesz tu: www.youtube.com/watch?v=giTefHuXUSQ

Jak również kanał i blog Marcina Iwucia – Finanse Bardzo Osobiste: 

www.marciniwuc.com

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCe8VykA_qDCBmg_08eIA8iQ/featured

 

______________________________________________

Jeśli tekst spodobał Ci się na tyle, że chciałbyś go udostępnić i podzielić się z innymi – WIELKIE dzięki!

Jeśli jesteś tu pierwszy raz, wpadnij również na FB – KLIK

INNE TEKSTY

O TYM, co sprawia, że mamy siłę NA WSZYSTKO

FACET ZAJMUJĄCY SIĘ DZIECKIEM TO HAMULEC DLA ROZWOJU CYWILIZACJI!

 MOJA ŻONA SIEDZI W DOMU Z DZIECKIEM I NIC NIE ROBI

SAMOTNE RODZICIELSTWO, czyli rodzicielstwo LEVEL HARD

Rodzicu, TO minie! Czyli nadzieja dla młodych adeptów rodzicielstwa

 DLACZEGO PRAWDZIWY FACET NIE POWINIEN POMAGAĆ KOBIECIE PRZY DZIECKU?

PAPIEROSY, CZYLI JAK POWOLUTKU ZABIĆ WŁASNE DZIECI

z ojcowskim pozdrowieniem!

Comments

comments

czytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *